Biuro prasowe/Media

2015-06-11 Magazyn Together

http://togethermagazyn.pl/ii-edycja-akcji-becik-dla-bobasa/

 

2015- 06-11 Portal zaspa24.pl

http://www.zaspa24.pl/beciki-trafily-na-zaspe/

 

2015- 04-02 Dzień Dobry TVN

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/becik-dla-bobasa-blogujacej-mamy,163441.html

 

2015-03-29 Teleexpress

http://teleexpress.tvp.pl/19162025/28032015-1700

9 minuta 🙂

 

2015-02-28 Radio Gdańsk

Becik dla BobasaMłode mamy zamierzają zmienić trójmiejskie szpitale. Chcą szyć beciki i kocyki dla oddziałów położniczych i neonatologicznych. Swoją akcję nazwały „Becik dla bobasa”. Kolorowymi rzeczami zamierzają zasilić szpitale na Zaspie oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Pomysł zrodził się gdy jedna z nich Ewa Deja, przebywała w szpitalu. – Kiedy po porodzie w szpitalu poza Gdańskiem, przyniesiono mi synka w obdartym kocyku pomyślałam, że tak nie może być i chcę w te szarobure oddziały tchnąć trochę życia i kolorów, tłumaczy Ewa Deja. Do produkcji becików i kocyków potrzebne są specjalne tkaniny. – Na początku wspólnie z koleżankami chciałam szyć beciki i kocyki wyłącznie z własnych tkanin. Jak się jednak okazało, zwykła bawełna i flanela mogą być prane tylko w 40 a nie 90 stopniach, tłumaczy Ewa Deja. I jak dodaje, musiała znaleźć firmę, która produkuje odpowiednie tkaniny. – Są one jednak bardzo drogie, a nas nie stać na ich zakup. Udało mi się nawiązać współpracę z Fundacją „Bocianie Gniazdo”, które działa przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, na konto której można przekazywać 1 procent podatku. Pieniądze zebrane w ten sposób, przeznaczymy na kupno wymaganych materiałów, dodaje organizatorka akcji. Uszyte rzeczy trafią do dwóch gdańskich szpitali. – Szpital na Zaspie zgłosił chęć otrzymania 150 sztuk becików, 300 sztuk prześcieradeł i 30 sztuk poduszeczek na dzieci najmłodszych. Naszą akcją zainteresowane jest również UCK przy Klinicznej, tłumaczy Ewa Deja. Wszystkie uszyte rzeczy trafią do szpitali 1 czerwca, czyli w Dniu Dziecka.

2015-03-27 Panorama w TV Gdańsk

http://gdansk.tvp.pl/19428592/27032015-1830

15 minuta 12 sekunda:)

 

2015-02-24 Portal Trójmiasto.pl

Uszyje kocyki dla noworodków z oddziałów położniczych

Jest młodą mamą, która chce zmienić szarą rzeczywistość trójmiejskich szpitali, wyposażając oddziały położnicze i neonatologiczne w beciki i kocyki dla noworodków. – Kiedy po porodzie przyniesiono mi synka w obdartym kocyku przewiązanym bandażem pomyślałam, że chcę w szarobure oddziały tchnąć trochę kolorów i w taki sposób podziękować położnym za ich pracę – mówi Ewa Deja z Trójmiasta.
Zamiast narzekać postanowiła działać i połączyć przyjemne z pożytecznym: swoją pasję, którą jest szycie i chęć 1382203-Pierwsze-beciki-zostaly-juz-uszyte-na-ich-wzor-powstawac-beda-kolejnepoprawy warunków na oddziałach położniczych i neonatologicznych szpitali trójmiejskich. Wymyśliła więc akcję charytatywną „Becik dla bobasa”, polegającą na szyciu dla niemowląt okryć, kocyków i prześcieradeł. – Początkowo, wspólnie z dziewczynami z grupy „Trójmiasto szyje”, chciałam je szyć wyłącznie z własnych tkanin. Okazało się jednak, że zwykła bawełna i flanela mogą być prane tylko w 40, a nie 90 stopniach, a to zdecydowanie za mało – tłumaczy Ewa Deja z Gdańska. – W związku z tym wyszukałam producenta bawełny produkowanej z przeznaczeniem na wyroby szpitalne. Udało mi się też nawiązać współpracę z Fundacją „Bocianie Gniazdo”, na konto której można przekazywać 1 proc. podatku, który przeznaczymy na kupno wymaganych materiałów. Pomysł ten zrodził się w głowie młodej mamy z realnych potrzeb, które dostrzegła w momencie pobytu na Oddziale Położniczym, po porodzie swojego synka.

-Synka urodziłam rok temu, opieka w szpitalu była bardzo dobra, a oddział świeżo po remoncie. Dziecko przyniesiono mi jednak w mocno zużytym beciku przewiązanym bandażem. Pomyślałam, że nie może tak być. – opowiada Ewa Deja. – W związku z tym, że moją pasją jest szycie, któremu oddaję się od szóstego roku życia, pomyślałam, że fajnie byłoby uszyć nowe kocyki i beciki do szpitali. Mam nadzieję, że w Trójmieście jest więcej kobiet, które czują podobną potrzebę i przyłączą się do akcji i wspólnego szycia. A potrzeby oddziałów szpitalnych, jak się okazuje, są ogromne. Szpital Św. Wojciecha na Zaspie zgłosił chęć otrzymania 150 sztuk becików, 300 sztuk prześcieradeł i 30 sztuk tzw. rogalików, czyli poduszeczek na dzieci najmłodszych. Akcją zainteresowana jest też Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Klinicznej, przy czym cały czas trwają rozmowy z innymi szpitalami. – Tego typu rzeczy bardzo szybko niszczą się w szpitalu, ze względu na wysokie temperatury, w których są prane. Wiele z nich wymaga wymiany, więc wszelka pomoc w wyposażeniu oddziału w nowe rzeczy bardzo nam się przyda – mówi Elżbieta Kowiel, położna oddziałowa ze szpitala na Klinicznej. – Fajnie, że niektóre mamy chcą w taki właśnie sposób podziękować nam za opiekę na oddziale. Akcja Becik dla bobasa działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Perinatologii-Bocianie Gniazdo Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Można ją wspomóc przekazując na konto fundacji 1 proc. podatku lub darowiznę. Po zbiórce środków i zakupieniu odpowiednich materiałów zorganizowane zostaną warsztaty wspólnego szycia becików, o których będzie można dowiedzieć się ze strony wydarzenia na FB.

2015-02-23 Dziennik Bałtycki

Ludzie Naszego Miasta. Szyjąca blogerka rozpoczyna akcję „Becik dla bobasa”

Ewa Deja z Gdańska szyje od dziecka. Kiedy rok temu urodził się jej synek, postanowiła, że zacznie szyć dziecięce beciki, by podziękować za opiekę medyczną. Czekamy na efekty!

54eae7c7c7426_gd– Szyję odkąd ukończyłam sześć lat. Na początku była to mała plastikowa maszyna dla dzieci, ale na 18 urodziny byłam już posiadaczką solidnego Łucznika. Wszystkiego nauczyła mnie babcia, a teraz szycie jest moją wielką pasją. Uważam, że szyć może każdy, wystarczy zapał i cierpliwość – opowiada Ewa Deja, mieszkanka Gdańska i szyjąca blogerka, która pewnego dnia postanowiła sobie, że zmieni szarą rzeczywistość polskich szpitali.
– Mam już dość słuchania o tym, jak jest tam źle i obskurnie. Postanowiłam działać.

Ewa rok temu urodziła synka w szpitalu w Starogardzie Gdańskim:
– Opieka była wspaniała, oddział po remoncie, jednak dziecko przyniesiono mi w mocno już zużytym beciku przewiązanym bandażem. Byłam i jestem bardzo wdzięczna położnym i lekarzom za świetną opiekę. Chciałam coś zrobić, by im podziękować i tak powstał pomysł na akcję „Becik dla bobasa” – wyjaśnia blogerka.

Pierwsze beciki pani Ewa szyła dla swoich dzieci. – Teraz córka nosi w nich swoje lalki – mówi z uśmiechem i zapewnia, że właśnie zabiera się do szycia becików dla szpitali. Jak mówi blogerka, uszycie jednego becika dla kogoś, kto już szył, to bardzo prosta sprawa, zajmuje ok. 30 minut. Materiały potrzebne do jego uszycia dla szpitali muszą być bardzo wysokiej jakości, są bowiem poddawane praniu w bardzo wysokiej temperaturze. – W związku z tym nie mogę szyć ze zwykłej bawełny i potrzebuję środków na zakup tkanin specjalistycznych – tłumaczy. – Te szpitalne beciki muszą być przede wszystkim wytrzymałe i funkcjonalne. Pranie w wysokich temperaturach niszczy standardowe materiały, przez co wszelkie kolorowe i modne wzory niestety nie wytrzymują takich prób, dlatego też beciki ze specjalistycznych tkanin będą w jednolitych kolorach.

Położne, które widziały prototyp, były zachwycone i becikiem, i całą akcją.
– Na razie prowadziłam rozmowy ze szpitalami Kliniczna oraz na Zaspie w Gdańsku, jednak kolejne spotkania przed nami. Jeśli akcja uzyska pozytywny oddźwięk, to zapewne inne szpitale w regionie również będą mogły być obdarowane – mówi z nadzieją Ewa. I dodaje: – Oddziałowe, z którymi miałam przyjemność się spotkać, są pozytywnie zaskoczone. Cieszą się, że ich praca jest doceniana, a mamy biorące udział w akcji chcą w ten sposób podziękować za opiekę.

Akcja ma wymiar charytatywny. Za zebrane fundusze Ewa wraz z innymi entuzjastkami tworzenia na maszynie zorganizuje wspólne szycie becików, do którego będą zachęcać kolejnych mieszkańców Trójmiasta.
Panie działają pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Perinatologii – Bocianie Gniazdo przy Klinice Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na „Becik dla bobasa” można przekazać 1 proc. podatku.

 

Podziel się: